Пломби (обтурации)
Поставят се след като бъде почистен зъба от кариес или след проведено кореново лечение. Могат да бъдат от най-
Амалгама – използва се предимно при обтуриране на дъвкателни зъби и при изграждане на „пънчета“ за корони. Има изключителна здравина, абразивоустойчивост. Отделно от това много добре се адаптира към зъбните повърхности и е устойчива на действието на различни химически „атаки“ в устната кухина. Съдържанието на сребро я прави материал със силно кариеспротективно действие.
Напоследък амалгамата все по-
Трудна е диагностиката на вторични кариозни огнища, които са в близост до обтурация с амалгама. Обтурациите с амалгама са неестетични, те създават впечатление за нисък социален статус и лоша хигиена.
Фотополимер –
Те се произвеждат в различни цветови гами и много добре се адаптират към нюанса на зъба, а това е особено ценно при обработка на предни зъби. Нанасят се послойно и се втвърдяват чрез фотополимеризиране. Това е процес на втвърдяване на обтурацията под въздействието на инфрачервени лъчи от специална фотолампа.
Глас-
Инлей и онлей
За да се възстанови дефект включващ над 1/3 от зъбната дъвкателна повърхност, вместо да се използва пломба или корона, може да се използва инлей или онлей. Инлеите и онлеите могат да бъдат изработени от порцелан, злато или от подсилена с керамичен пълнеж композитна пластмаса. Те адхезивно се залепват в предварително подготвената зона на увредената/липсваща зъбна тъкан. Правят в минимум две посещения и са подходящи за задни зъби.